Themes - Hueman - en to sv_SE translation catalogue (639 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: The Hueman theme helps you increase your traffic and engage your visitors. It loads fast and is 100% mobile-friendly according to Google. Best rated theme for blogs and magazines on WordPress.org. Powering 70K+ websites around the world.
sv_SE: Temat Hueman hjälper dig att öka din trafik och engagera dina besökare. Det laddar snabbt och är 100 % mobilvänligt enligt Google. Bäst rankade temat för bloggar och tidskrifter på WordPress.org. Driver 70K+ webbplatser runt om i världen.

en: It also includes some cool additional features like a %1$s and %2$s.
sv_SE: Det innehåller även några ytterligare häftiga funktioner såsom en %1$s och %2$s.

en: The Hueman Addons is a free plugin providing an enhanced customization interface for the Hueman theme.
sv_SE: ”The Hueman Addons” är ett gratis tillägg som ger ett förbättrat anpassningsgränssnitt för temat Hueman.

en: Thank you for using the %s theme for your website.
sv_SE: Tack för att du använder temat %s på din webbplats.

en: Thank you for using %s %s :)
sv_SE: Tack för att du använder %s %s :)

en: When checked, this option loads a small javascript file ( 30 kb ) to detect if your site is being displayed by a mobile device like a phone or a tablet. It is recommended to check this option if you are using a cache plugin.
sv_SE: När detta alternativ är valt kommer en liten javascript-fil (30 kb) att laddas för att avgöra om webbplatsen visas på en mobil enhet, såsom en telefon eller surfplatta. Vi rekommenderar att du bockar för detta alternativ om du använder något tillägg för cache-hantering.

en: Mobile device detection
sv_SE: Detektering av mobila enheter

en: Discover Hueman Pro
sv_SE: Upptäck Hueman Pro

en: The Hueman Pro WordPress theme allows anyone to create a beautiful, professional and mobile friendly website in a few minutes. In the Pro version, you'll get all features included in the free version plus many conversion oriented ones, to help you attract and retain more visitors on your websites.
sv_SE: Med WordPress-temat Hueman Pro kan vem som helst skapa en vacker, proffsig och mobilvänlig webbplats på bara några minuter. I Pro-versionen får du alla funktioner som finns i gratisversionen plus många funktioner som är inriktade på konvertering av besökare, för att hjälpa dig locka och hålla kvar fler besökare på dina webbplatser,

en: Easily take your web design one step further
sv_SE: Gör enkelt din webbdesign ett snäpp bättre

en: Go Hueman Pro
sv_SE: Gå över till Hueman Pro

en: Follow us
sv_SE: Följ oss

en: If you are happy with the theme, say it on wordpress.org and give Hueman a nice review!
sv_SE: Om du är nöjd med temat, berätta om det på WordPress.org och ge Hueman en bra recension!

en: Happy user of Hueman?
sv_SE: Är du en nöjd användare av Hueman?

en: Hueman theme
sv_SE: temat Hueman

en: Designed with the
sv_SE: Utformat med

en: Powered by WordPress
sv_SE: Drivs med WordPress

en: The site title is displayed when there is no logo uploaded
sv_SE: Webbplatsens titel kommer att visas om ingen logotyp har laddats upp

en: This option is good if you want to display a perfect font-size for your headings on any mobile devices. Note : it might override the css rules previously set in your custom stylesheet.
sv_SE: Detta alternativ är bra om du vill visa en perfekt anpassad textstorlek för dina rubriken i mobila enheter. Notera: detta kan överordna eventuella anpassade CSS-regler i din egna stilmall.

en: Make font sizes flexible. Enable this option to achieve scalable headlines that fill the width of a parent element.
sv_SE: Gör textstorlekar flexibla. Aktivera detta alternativ för att tillåta skalningsbara rubriken som fyller ut bredden av överordnat element.

en: Post/Page excerpt
sv_SE: Utdrag inlägg/sida

en: Post/Page content
sv_SE: Innehåll inlägg/sida

en: No menu has been assigned for mobile devices yet. You can set it from the live customizer
sv_SE: Ingen meny har angetts för mobila enheter än. Du kan ange en direkt i anpassaren

en: a short guide here.
sv_SE: en snabbguide här.

en: To help you getting started with Hueman, we have published
sv_SE: För att hjälpa dig att komma igång med Hueman så har vi publicerat

en: If you need inspiration, you can visit our online demos
sv_SE: Om du behöver inspiration så kan du besöka våra onlinedemos

en: to let you create the best possible websites.
sv_SE: för att ge dig möjligheten att skapa den bästa möjliga webbplatsen.

en: of customization options
sv_SE: av anpassningsalternativ

en: The theme offers a wide range
sv_SE: Temat erbjuder ett brett utbud

en: Welcome in the Hueman theme
sv_SE: Välkommen till temat Hueman

en: Mobile. You can set a specific menu for mobile devices. If not set, the theme will use the menu assigned to the Topbar, or the Header.
sv_SE: Mobilt. Du kan ange en specifik meny för mobila enheter. Om inget anges så kommer temat använda menyn som angivits för toppanelen eller för sidhuvud.

en: Topbar
sv_SE: Toppanel

en: Mobile Devices
sv_SE: Mobila enheter

en: Decide if your sidebars should be sticky on tablets and smartphones devices.
sv_SE: Välj om dina sidopaneler ska vara klistrade på surfplattor och andra mobila enheter.

en: Post navigation
sv_SE: Inläggsnavigation

en: Related posts
sv_SE: Relaterade inlägg

en: If the selected menu location has no menu assigned, the theme will try to assign another menu in this order : topbar, mobile, header.
sv_SE: Om vald plats för meny inte har någon meny angiven så kommer temat försöka ange en annan meny i följande ordning: toppanel, mobil, sidhuvud.

en: Specific Mobile Menu
sv_SE: Specifik mobil meny

en: Set your logo, title and tagline
sv_SE: Ange din logotyp, titel och slogan

en: Display your logo or site title, and tagline on top of the header image
sv_SE: Visa din logotyp eller webbplatstitel och en slogan över bilden för sidhuvudet

en: Apply a semi-transparent filter to the topbar and mobile menu on scroll
sv_SE: Ange ett semi-transparent filter för den toppanelen och mobil meny vid scrollning

en: Include images in search results
sv_SE: Inkludera bilder i sökresultaten

en: (in pixels)
sv_SE: (i pixlar)

en: Logo for mobiles
sv_SE: Logotyp för mobilenheter

en: Use a specific logo for mobile devices
sv_SE: Använd en specifik logotyp för mobila enheter

en: Display the site title in the header
sv_SE: Visa webbplatsens titel i sidhuvudet

en: can be customized with a specific set of options.
sv_SE: kan anpassas med specifika inställningar.

en: The options not customized at this level will inherit their value from
sv_SE: Alternativ som inte anpassas här kommer att ärva dess värde från

en: The current customizations will be applied to
sv_SE: Nuvarande anpassning kommer att anges för

en: can be customized more specifically at the following level
sv_SE: kan anpassas mer specifikt under följande sektion

en: The current context
sv_SE: Nuvarande context

en: The customizations made site wide are inherited by all other levels of customization.
sv_SE: Anpassningar som görs för hela webbplatsen ärvs av alla andra nivåer av anpassningar.

en: to understand how to fix the problem.
sv_SE: för att veta hur problemet kan åtgärdas.

en: this documentation page
sv_SE: denna sida i dokumentationen

en: Please refer to
sv_SE: Vänligen referera till

en: Default sitewide value.
sv_SE: Standardvärde för hela webbplatsen.

en: Go Pro
sv_SE: Skaffa pro

en: Header Menus : mobile settings, scroll behaviour, search button
sv_SE: Sidhuvudmenyer: mobilinställningar, scrollningsbeteende, sökknapp

en: Post navigation in single posts
sv_SE: Inläggsnavigering i enskilda inlägg

en: Display a search field in the header menu
sv_SE: Visa ett sökfält i sidhuvudets meny

en: Display a search field in the top menu
sv_SE: Visa ett sökfält i toppmenyn

en: No search field
sv_SE: Inget sökfält

en: display a search field
sv_SE: visa ett sökfält

en: Always visible
sv_SE: Alltid synligt

en: Reveal on scroll up
sv_SE: Tona in vid scrollning

en: Not visible when scrolling the page
sv_SE: Inte synlig när sidan scrollas

en: top menu visibility on scroll
sv_SE: toppmenyns synlighet vid scrollning

en: Menus settings for
sv_SE: Menyinställningar för

en: Upgrade to Hueman Pro
sv_SE: Uppgradera till Hueman Pro

en: knowledge base
sv_SE: dokumentation

en: Slider button
sv_SE: Knapp för slider

en: Header Design : colors and others
sv_SE: Design för sidhuvud: färger och annat

en: When your visitors are using a smartphone or a tablet, the header becomes a thin bar on top, where the menu is revealed when clicking on the hamburger button. This option let you choose which menu will be displayed.
sv_SE: När dina besökare använder en smartphone eller surfplatta, blir sidhuvudet en tunn panel överst på sidan, där menyn avslöjas när du klickar på menyknappen. Detta alternativ låter dig välja vilken meny som visas.

en: This will display your widget zone on devices with a width smaller than 720 pixels : tablets, smartphones.
sv_SE: Detta visar din widgetzon på enheter med en bredd mindre än 720 pixlar: surfplattor, mobiltelefoner.

en: Display the header widget zone on mobile devices
sv_SE: Visa widgetzon i sidhuvudet för mobilenheter

en: This will display your widget zone on devices with a width greater than 720 pixels : laptops and desktops.
sv_SE: Detta visar din widgetzon på enheter med bredd större än 720 pixlar: bärbara datorer och stationära datorer.

en: Display the header widget zone on desktop devices
sv_SE: Visa widgetzon i sidhuvudet för datorer

en: Collapse menu
sv_SE: Minimera meny

en: Expand menu
sv_SE: Expandera meny

en: Home page
sv_SE: Startsida

en: Column layout for the main content
sv_SE: Kolumnlayout för huvudinnehåll

en: Glues your website's sidebars on top of the page, making them permanently visible when scrolling up and down. Useful when a sidebar is too tall or too short compared to the rest of the content.
sv_SE: Klistrar din webbplats sidofält mot toppen av sidan, vilket gör dem permanent synliga när man scrollar upp och ner. Användbar när sidofält är för långa eller för korta i jämförelse mot innehållet som visas.

en: make sidebars sticky on scroll
sv_SE: klistra sidofält vid scrollning

en: Desktop devices
sv_SE: Stationära enheter

en: Columns layout for
sv_SE: Kolumnlayout för

en: Simple
sv_SE: Enkel

en: Animated
sv_SE: Animerad

en: Style of the mobile menu button
sv_SE: Stil på den mobila menyknappen

en: Topbar and header menus, logo centered
sv_SE: Toppmeny och meny för sidhuvud med logotyp centrerad

en: Topbar Menu
sv_SE: Meny för toppanel

en: Select the menu(s) to use for mobile devices
sv_SE: Välj menyn/menyerna som ska användas för mobila enheter

en: Mobile Menu Background
sv_SE: Bakgrund för mobilmeny

en: Topbar menu
sv_SE: Meny för toppanel

en: The Hueman theme supports up to two menu locations in your header.
sv_SE: Temat Hueman har stöd för upp till två menypositioner i ditt sidhuvud.

en: Size in px
sv_SE: Storlek i px

en: default
sv_SE: standard

en: There was a problem when trying to load the customizer.
sv_SE: Ett problem uppstod när anpassaren skulle laddas.

en: overridden by
sv_SE: åsidosätts av

en: inherits from
sv_SE: ärvs från

en: In this context :
sv_SE: I detta sammanhang:

en: Switch to scope
sv_SE: Byt till omfattning

en: Widgets are created sitewide.
sv_SE: Widgets skapas för hela webbplatsen.

en: Menus are created sitewide.
sv_SE: Menyer skapas för hela webbplatsen.

en: is customized in
sv_SE: är anpassat under

en: is set in
sv_SE: är angivet i

en: The value that will be applied to
sv_SE: Det värde som kommer att tillämpas på

en: The value currently applied to
sv_SE: Det värde som för närvarande tillämpas på

en: Currently inherited from
sv_SE: För närvarande ärvt från

en: You can customize this specifically for
sv_SE: Du kan anpassa detta specifikt för

en: Default website value applied sitewide.
sv_SE: Standardvärde som används för hela webbplatsen.

en: Customized and applied to
sv_SE: Anpassat och tillämpat på

en: Customized and applied sitewide.
sv_SE: Anpassat och tillämpat på hela webbplatsen.

en: once published.
sv_SE: när publicerat.

en: Customized. Will be applied to
sv_SE: Anpassat. Kommer att tillämpas på

en: Customized. Will be applied sitewide once published.
sv_SE: Anpassat. Kommer att tillämpas på hela webbplatsen när det sparas.

en: This option is always customized sitewide and cannot be reset.
sv_SE: Det här alternativet anpassas alltid för hela webbplatsen och kan inte nollställas.

en: Display informations about the scope of this option.
sv_SE: Visa information om omfattningen av det här alternativet.

en: The option has been reset
sv_SE: Alternativet har återställts

en: Please confirm that you want to reset this option in
sv_SE: Vänligen bekräfta att du vill återställa det här alternativet i

en: Please confirm that you want to reset this option
sv_SE: Vänligen bekräfta att du vill återställa det här alternativet

en: This WordPress setting can not be reset sitewide
sv_SE: Denna inställning i WordPress kan inte nollställas globalt

en: Your customizations have been reset
sv_SE: Anpassningarna har återställts

en: sitewide
sv_SE: på hela webbplatsen

en: Please confirm that you want to reset your current customizations for this option in
sv_SE: Vänligen bekräfta att du vill återställa dina nuvarande anpassningar för detta alternativ i

en: Please confirm that you want to reset your current customizations for this option
sv_SE: Vänligen bekräfta att du vill återställa dina nuvarande anpassningar för detta alternativ

en: Not customized yet, nothing to reset
sv_SE: Inte anpassats ännu, ingenting att återställa

en: Reset your customized ( but not yet published ) value
sv_SE: Återställ ditt anpassade (men ännu inte publicerade) värde

en: Reset your customized ( and published ) value
sv_SE: Återställ ditt anpassade (och publicerade) värde

en: Your published customizations have been reset for
sv_SE: Dina publicerade anpassningar har återställts för

en: Please confirm that you want to reset your published customizations for
sv_SE: Vänligen bekräfta att du vill återställa dina publicerade anpassningar för

en: Please confirm that you want to reset your sitewide published customizations. Note : this will not reset the customizations made in other option scopes
sv_SE: Vänligen bekräfta att du vill återställa dina globalt publicerade anpassningar. Obs: detta återställer inte de anpassningar som gjorts i andra alternativa omfång

en: Your customizations have been reset for
sv_SE: Dina anpassningar har återställts för

en: Please confirm that you want to reset your current ( not published ) customizations for
sv_SE: Vänligen bekräfta att du vill återställa dina nuvarande (ej publicerade) anpassningar för

en: Reset your website published options for
sv_SE: Återställ din webbplats publicerade alternativ för

en: Reset the theme options published sitewide
sv_SE: Återställ publicerade temainställningar för hela webbplatsen

en: Reset the current customizations for
sv_SE: Återställ de aktuella anpassningarna för

en: Options for
sv_SE: Alternativ för

en: This option sets the default font size applied to any text element of your website, when no font size is already applied.
sv_SE: Detta alternativ ställer in den fördefinierade typsnittsstorleken för varje textelement på din hemsida, där ingen annan typsnittsstorlek redan tillämpas.

en: Set your website default font size in pixels.
sv_SE: Ange din hemsidas fördefinierade typsnitts storlek i pixlar.

en: Set your logo below or
sv_SE: Ange din logotyp nedan eller

en: Customize now
sv_SE: Anpassa nu

en: You can set your social links here from the live customizer
sv_SE: Du kan ange dina sociala länkar här via anpassaren

en: Press return or enter to open this panel
sv_SE: Tryck enter för att öppna denna panel

en: Performances, SEO, CSS, Scroll
sv_SE: Prestanda, SEO, CSS, scroll

en: Logo, Layout, Menu
sv_SE: Logo, layout, meny

en: Footer Design
sv_SE: Design för sidfot

en: Layout, Sidebars, Blog Posts, Thumbnails
sv_SE: Layout, sidopaneler, blogginlägg, miniatyrer

en: Main Body Design
sv_SE: Design för innehåll

en: Header Image, Menu, Widget
sv_SE: Bild i sidhuvud, meny, widget

en: Header Design
sv_SE: Design för sidhuvud

en: Title, Logo, Fonts, Colors, Background, Socials, Links
sv_SE: Titel, logo, typsnitt, färger, bakgrund, socialt, länkar

en: Web Page Design
sv_SE: Design för sida

en: Header Panel
sv_SE: Panel sidhuvud

en: The menu currently displayed in your header is a default page menu, you can disable it in the %s.
sv_SE: Menyn som visas i ditt sidhuvud nu är standardmenyn baserad på skapade sidor, du kan inaktivera den under %s.

en: Post Lists Design and Content : Blog, Archives, Search Results
sv_SE: Design för inläggslistning och innehåll : blogg, arkiv, sökresultat

en: Changelog
sv_SE: Ändringslogg

en: HIGHLIGHTS
sv_SE: HÖJDPUNKTER

en: RECENT COMMENTS
sv_SE: SENASTE KOMMENTARER

en: RECENT POSTS
sv_SE: SENASTE INLÄGGEN

en: Discover
sv_SE: Upptäck

en: blog design panel
sv_SE: panel för bloggdesign

en: Jump to the %s.
sv_SE: Till %s.

en: A static page
sv_SE: En statisk sida

en: Your latest posts
sv_SE: Dina senaste inlägg

en: Don't show any posts or page
sv_SE: Visa inga inlägg eller någon sida

en: Front Page Content
sv_SE: Innehåll för startsida

en: Header Menu
sv_SE: Meny sidhuvud

en: You can create menus and set their locations %s.
sv_SE: Du kan skapa menyer och ange deras positioner %s.

en: custom excerpt
sv_SE: anpassat utdrag

en: The WordPress Excerpt is the summary or description of a post. By default, it will be the first words of a post, but you can write a %s if you want. You can set the number of words you want to display with this option.
sv_SE: WordPress utdrag är sammanfattning av ett inlägg. Som standard används de första orden i ett inlägg, men du kan skriva en egen %s om du vill. Du kan ange antalet ord som du vill visa med det här alternativet.

en: Post Summary
sv_SE: Inläggssammanfattning

en: Post List Design
sv_SE: Design för inläggslistning

en: Use a default page menu if no menu has been assigned.
sv_SE: Använd standardmenyn baserad på skapade sidor om ingen annan meny associerats.

en: Use a header banner image
sv_SE: Använd en sidhuvdsbild i bannerformat

en: Display a logo in the header
sv_SE: Visa en logotyp i sidhuvudet

en: Update
sv_SE: Uppdatera

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Activate %2$s
sv_SE: Aktivera %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Update %2$s
sv_SE: Uppdatera %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Install %2$s
sv_SE: Installera %2$s

en: No plugins to install, update or activate.
sv_SE: Inga tillägg att installera, uppdatera eller aktivera.

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
sv_SE: Det finns ett eller flera obligatoriska eller rekommenderade tillägg att installera, uppdatera eller aktivera.

note: translators: %s: plugin name.
en: Updating Plugin: %s
sv_SE: Uppdaterar tillägg: %s

note: translators: 1: dashboard link.
en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
sv_SE: Alla tillägg installerades och aktiverades. %1$s

en: The plugin has been designed specifically for the Hueman WordPress theme. Lightweight and safe.
sv_SE: Tillägget har designats specifikt för temat Hueman. Enkelt och säkert.

en: useful shortcodes
sv_SE: användbara kortkoder

en: social share bar
sv_SE: social delningspanel

en: Remind me later
sv_SE: Påminn mig senare

en: Activate Hueman Addons | Activate installed plugins
sv_SE[0]: Aktivera Hueman Addons
sv_SE[1]: Aktivera installerade tillägg

en: The Hueman Addons plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
sv_SE[0]: Tillägget Hueman Addons är för närvarande inaktivt: %1$s.
sv_SE[1]: Följande rekommenderade tillägg är för närvarande inaktiva: %1$s.

en: The Hueman theme recommends the Hueman Addons: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
sv_SE[0]: Temat Hueman rekommenderar tilläggspaketet Hueman Addons: %1$s.
sv_SE[1]: Temat Hueman rekommenderar följande tillägg: %1$s.

en: Footer Social Links
sv_SE: Sociala länkar i sidfot

en: Comments metas
sv_SE: Meta för kommentarer

en: Single post tags
sv_SE: Taggar för enskilda inlägg

en: Post list category meta
sv_SE: Kategorimeta i inläggslistning

en: Post list post metas
sv_SE: Inläggsmeta i inläggslistning

en: Archive Type Title
sv_SE: Rubrik för arkivtyp

en: Single Post tags
sv_SE: Taggar för enskilda inlägg

en: Single Post Categories meta
sv_SE: Kategorimeta för enskilda inlägg

en: Lists in post/pages
sv_SE: Listor i inlägg/sidor

en: Single Page titles
sv_SE: Rubriker för enskilda sidor

en: Single Post titles
sv_SE: Rubriker för enskilda inlägg

en: Top-Menu items
sv_SE: Menyval för toppmeny

en: Slider subtitle
sv_SE: Underrubrik för slider

en: Slider title
sv_SE: Rubrik för slider

en: Page %s
sv_SE: Sida %s

en: Smooth Scroll
sv_SE: Mjuk scrollning

en: Check this option to delay the loading of non visible images. Images below the viewport will be loaded dynamically on scroll. This can really boost speed performances by reducing the weight of long pages that include many images.
sv_SE: Markera detta alternativ för att fördröja inläsningen av icke synliga bilder. Bilder under visningsområdet laddas dynamiskt vid scrollning. Detta kan öka prestanda genom att minska belastningen från långa webbsidor med bilder.

en: Load images on scroll
sv_SE: Ladda bilder vid scrollning

en: This option enables a smoother page scroll.
sv_SE: Detta alternativ möjliggör en jämnare sidoscrollning.

en: Enable Smooth Scrolling
sv_SE: Aktivera jämnare sidscrollning

en: Open external links in a new tab
sv_SE: Öppna externa länkar i en ny flik

en: This will be applied to the links included in post or page content only.
sv_SE: Detta kommer endast att tillämpas på länkar i inläggs- eller sidinnehåll.

en: Display an icon next to external links
sv_SE: Visa en ikon bredvid externa länkar

en: here
sv_SE: här

en: Learn more
sv_SE: Ta reda på mer

en: The background-size CSS property specifies the size of the background images. The size of the image can be fully constrained or only partially in order to preserve its intrinsic ratio.
sv_SE: CSS-regeln för bakgrundsstorlek specificerar storleken i vilken bakgrundsbilden ska visas. Bildstorleken kan begränsas helt eller delvis för att bevara ursprungligt bildförhållande.

en: Hex Value
sv_SE: Hex-värde

en: Right Bottom
sv_SE: Höger nederst

en: Right Center
sv_SE: Höger centrerat

en: Right Top
sv_SE: Höger överst

en: Center Bottom
sv_SE: Centrerat nederst

en: Center Center
sv_SE: Centrerat i mitten

en: Center Top
sv_SE: Centrerat överst

en: Left Bottom
sv_SE: Vänster nederst

en: Select position property
sv_SE: Välj position

en: Select attachment property
sv_SE: Välj bilaga

en: Repeat Horizontally
sv_SE: Upprepa horisontellt

en: Left Top
sv_SE: Vänster överst

en: Choose Image
sv_SE: Välj bild

en: Repeat All
sv_SE: Upprepa alla

en: No Repeat
sv_SE: Upprepa inte

en: Select Image
sv_SE: Välj bild

en: Scroll
sv_SE: Skroll

en: Fixed
sv_SE: Fixerad

en: Inherit
sv_SE: Ärv

en: Repeat Vertically
sv_SE: Upprepa vertikalt

en: Left Center
sv_SE: Vänster centrerat

en: Select repeat property
sv_SE: Välj upprepningstyp

en: Widget Zone
sv_SE: Widgetzon

en: No image selected
sv_SE: Ingen bild vald

en: Change Image
sv_SE: Byt bild

en: The Footer Widget Zone is located before the other footer widgets and takes 100% of the width. Very appropriate to display a Google Map or an advertisement banner.
sv_SE: Widgetzonen för sidfoten återfinns innan alla andra sidfotswidgets och tar 100% av bredden. Lämplig för att visa en Google-karta eller en reklambanner.

en: Footer Full Width
sv_SE: Sidfot i fullbredd

en: The Header Widget Zone is located next to your logo or site title.
sv_SE: Widgetfältet för sidhuvudet hittas bredvid din logotyp eller webbplatsens titel.

en: Header (next to logo / title)
sv_SE: Sidhuvud (bredvid logotyp / titel)

en: Give it a name
sv_SE: Ge den ett namn

en: Enter a title
sv_SE: Ange en rubrik

en: Enter the full url of your social profile (must be a valid url).
sv_SE: Ange den fullständiga webbadressen för din sociala profil (måste vara en giltig url).

en: Enter the full url of your social profile (must be valid url).
sv_SE: Ange den fullständiga webbadressen för din sociala profil (måste vara en giltig url).

en: Social link url
sv_SE: Adress för social länk

en: Select an icon
sv_SE: Välj en ikon

en: Add it
sv_SE: Lägg till

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Learn more about this in the documentation
sv_SE: Ta reda på mer om det här i dokumentationen

en: A selected location is not available with the current settings.
sv_SE: En vald plats är inte tillgänglig med aktuella inställningar.

en: Unavailable location. Some settings must be changed.
sv_SE: Otillgänglig plats. Vissa inställningar måste ändras.

en: Inactive in current context/location
sv_SE: Inaktiva i aktuell(a) sammanhang/plats

en: New Widget Zone created ! Scroll down to edit it.
sv_SE: Ny widgetzon skapad! Scrolla ner för att redigera den.

en: New Social Link created ! Scroll down to edit it.
sv_SE: Ny social länk skapad! Scrolla ner för att redigera den.

en: Done !
sv_SE: Klart !

en: Follow us on
sv_SE: Följ oss på

en: Select a social icon
sv_SE: Välj en social ikon

en: This zone is located before the other footer widgets and takes 100% of the width. Very appropriate to display a Google Map or an advertisement banner.
sv_SE: Den här zonen återfinns innan alla andra sidfotswidgets och tar 100% av bredden. Lämplig för att visa en Google-karta eller en reklambanner.

en: Display a full width widget area in your footer
sv_SE: Visa ett widgetfält i fullbredd i din sidfot

en: By default, your featured posts display the first words of their content ( the "excerpt"). Check this box to display the full content.
sv_SE: Som standard visas dom första orden som utdrag för utvalda inlägg. Markera detta alternativ för att visa hela innehållet.

en: Display the full post content
sv_SE: Visa fullständigt inläggsinnehåll

en: Published
sv_SE: Publicerat

en: Notes : 1)This will override any default settings of the customizer options panel. 2) The secondary sidebar is placed on the right in a 3 columns layout.
sv_SE: Notering: 1) Detta kommer att åsidosätta standardinställningar i anpassaren. 2) Det sekundära sidofältet placeras till vänster i en 3 kolumnlayout.

en: Select a widget zone for the secondary sidebar.
sv_SE: Välj en widgetzon för det sekundära sidofältet.

en: Notes : 1)This will override any default settings of the customizer options panel. 2) The primary sidebar is placed on the left in a 3 columns layout. It can be on the right in a 2 columns layout, when the content is on the left.
sv_SE: Notering: 1) Detta kommer att åsidosätta standardinställningar i anpassaren. 2) Det primära sidofältet placeras till vänster i en 3 kolumnlayout. Det kan placeras till höger i en 2 kolumnlayout, när innehållet är till vänster.

en: Select a widget zone for the primary sidebar.
sv_SE: Välj en widgetzon för den primära sidofältet.

en: Full width widget zone. Located in the right sidebar in a 3 columns layout.
sv_SE: Widgetzon i fullbredd. Visas i höger sidofält i en 3 kolumnslayout.

en: Full width widget zone. Located in the left sidebar in a 3 columns layout. Can be on the right of a 2 columns sidebar when content is on the left.
sv_SE: Widgetzon i fullbredd. Visas i höger sidofält i en 3 kolumnslayout. Kan placeras till höger i ett sidofält i 2 kolumnslayout när innehållet visas till vänster.

en: Hueman Admin Settings
sv_SE: Admininställningar för Hueman

en: Performances and SEO
sv_SE: Prestanda och SEO

en: This button links to the "About Hueman" page.
sv_SE: Den här knappen länkar till sidan "Om Hueman".

en: Display a Help button in the admin bar
sv_SE: Visa en hjälp-knapp i verktygsraden för admin

en: This page is intended to provide informations about the Hueman theme : changelog, release note, documentation link. It also display informations about your current install that can be useful if you need to report an issue.
sv_SE: Den här sidan är avsedd att ge information om Hueman-temat: ändringslogg, utgivningsnoteringarna, dokumentationslänkar. Den visar också information om din nuvarande installation som kan vara användbar om du behöver rapportera ett problem.

en: Display the "About Hueman" page in the "Appearance" admin menu
sv_SE: Visa sidan "Om Hueman" i adminmenyn under Utseende

en: "Structured data markup" is a standard way to annotate your content so machines can understand it. Implementing it will help your website rank higher in search engines.
sv_SE: "Kod för strukturerad data" är ett vanligt sätt att annotera ditt innehåll så att maskiner kan förstå det. Genomförandet av det kommer att hjälpa din webbplats att ranka högre i sökmotorer.

en: Use Structured Data Markup for your posts
sv_SE: Använd kodning för strukturerad data i dina inlägg

en: Unchecking this option is not recommended. Minifying css stylesheets improves performance for your website overall by decreasing the load time.
sv_SE: Att inte ha det här alternativet markerat är inte att rekommenderat. Komprimering av stilmallar förbättrar prestandan globalt för din webbplats genom att minska laddtiden.

en: Use a minified stylesheet
sv_SE: Använd en komprimerad stilmall

en: Footer Background
sv_SE: Bakgrund för sidfot

en: Note : Html is allowed.
sv_SE: Notera : HTML är tillåten.

en: Your blog sub-heading. Html is allowed. Note : write a blank space to hide the default content.
sv_SE: Din bloggs underrubrik. HTML är tillåten. Notera: ange ett mellanslag för att inte visa.

en: Your blog heading. Html is allowed. Note : write a blank space to hide the default content.
sv_SE: Din bloggs rubrik. HTML är tillåten. Notera: ange ett mellanslag för att inte visa.

en: Rss
sv_SE: RSS

en: Not set
sv_SE: Inte angivet

en: Secondary Sidebar (on the right in a 3 columns layout)
sv_SE: Sekundärt sidofält (till höger i en 3 kolumnslayout)

en: Primary Sidebar (on the left in a 3 columns layout)
sv_SE: Primärt sidofält (till vänster i en 3 kolumnslayout)

en: Blog Page
sv_SE: Bloggsida

en: If no specific category is selected, the featured posts block will display your latest post(s) from all categories.
sv_SE: Om ingen kategori är vald så kommer sektionen för utvalda inlägg att visa senaste inlägg(en) från alla kategorier.

en: Select a category to feature
sv_SE: Välj en kategori att framhäva

en: Display a responsive video with a YouTube or Vimeo link.
sv_SE: Visa en responsiv video med en YouTube- eller Vimeo-länk.

en: List posts, comments, and/or tags with or without tabs.
sv_SE: Lista inlägg, kommentarer och/eller taggar med eller utan flikar.

en: Hueman Dynamic Tabs
sv_SE: Hueman dynamiska flikar

en: Display posts from a category
sv_SE: Visa inlägg från en kategori

en: Hueman Posts
sv_SE: Hueman inlägg

en: Select a layout for this page.
sv_SE: Välj en layout för denna sida.

en: Select a widget zone for the right sidebar.
sv_SE: Välj en widgetzon för höger sidofält.

en: This will override any default settings of the customizer options panel.
sv_SE: Detta kommer att åsidosätta standardinställningar i anpassaren.

en: Select a widget zone for the left sidebar.
sv_SE: Välj en widgetzon för vänster sidofält.

en: Add widgets to the zone :
sv_SE: Lägg till widgets i zonen:

en: You can change or disable this setting by editing the options of the current post / page.
sv_SE: Du kan ändra eller inaktivera den här inställningen genom att redigera alternativ för det aktuella inlägget / sidan.

en: in this post or page options.
sv_SE: i detta inläggs- eller sidalternativ.

en: You have already assigned the following widget zone here :
sv_SE: Du har redan angivit följande widgetzon här:

en: You can add Widget Areas here from the customizer, in the <strong>Dynamic Sidebars and Widgets</strong> panel, or you can change the layout to remove this sidebar in <strong>Content &raquo; Layout Options for the main content</strong>.
sv_SE: Du kan lägga till widgetfält här från anpassaren, under <strong>Dynamiska sidofält och widgets</strong> eller så kan du ändra layouten för att ta bort det här sidofältet under <strong>Design för innehåll &raquo; Kolumnlayout för huvudinnehåll</strong>.

en: No widget zones available in this sidebar.
sv_SE: Inga widgetzoner tillgängliga i detta sidofält.

en: Need help with the Hueman theme ? Click here!
sv_SE: Behöver du hjälp med temat Hueman? Klicka här!

en: 404 Error Pages
sv_SE: 404 felsidor

en: Search Results
sv_SE: Sökresultat

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: Archives
sv_SE: Arkiv

en: Single Posts
sv_SE: Enstaka inlägg

en: Pages
sv_SE: Antal sidor

en: All contexts
sv_SE: Alla sammanhang

en: Widgetized footer 4
sv_SE: Widgetfält sidfot 4

en: Footer 4
sv_SE: Sidfot 4

en: Widgetized footer 3
sv_SE: Widgetfält sidfot 3

en: Footer 3
sv_SE: Sidfot 3

en: Widgetized footer 2
sv_SE: Widgetfält sidfot 2

en: Footer 2
sv_SE: Sidfot 2

en: Widgetized footer 1
sv_SE: Widgetfält sidfot 1

en: Footer 1
sv_SE: Sidfot 1

en: Secondary
sv_SE: Sekundär

en: Primary
sv_SE: Primär

en: Theme Options [OLD]
sv_SE: Temainställningar [GAMMALT]

en: 4 Columns
sv_SE: 4 kolumner

en: 3 Columns
sv_SE: 3 kolumner

en: 2 Columns
sv_SE: 2 kolumner

en: Inherit Global Layout
sv_SE: Ärv global layout

en: 3 Columns - Content Right
sv_SE: 3 kolumner - Innehåll till höger

en: 3 Columns - Content Left
sv_SE: 3 kolumner - Innehåll till vänster

en: 3 Columns - Content Middle
sv_SE: 3 kolumner - Innehåll i mitten

en: 2 Columns - Content Right
sv_SE: 2 kolumner - Innehåll till höger

en: 2 Columns - Content Left
sv_SE: 2 kolumner - Innehåll till vänster

en: 1 Column
sv_SE: 1 kolumn

en: Choose one
sv_SE: Välj en

en: Footer Design : Logo, layout, ...
sv_SE: Design sidfot : Logotyp, layout, ...

en: Thumbnails Settings
sv_SE: Inställningar för miniatyrer

en: Single Posts Settings
sv_SE: Inställningar för enskilda inlägg

en: Sidebars : Design and Mobile Settings
sv_SE: Sidopaneler : Design och mobilinställningar

en: Header Advertisement Widget
sv_SE: Reklamwidget för sidhuvud

en: Mobile devices
sv_SE: Mobila enheter

en: Social links
sv_SE: Länkar till sociala medier

en: General Design Options : Font, Colors, ...
sv_SE: Allmänna designalternativ : Typsnitt, färger, ...

en: Site Identity : Logo, Title, Tagline and Site Icon
sv_SE: Webbplatsidentitet : Logotyp, titel, slogan och webbplatsikon

en: in the menu panel
sv_SE: i menypanelen

en: create/edit menus
sv_SE: skapa/redigera menyer

en: Advanced settings for the Hueman theme.
sv_SE: Avancerade inställningar för temat Hueman.

en: Advanced options
sv_SE: Avancerade inst&auml;llningar

en: Footer settings for the Hueman theme.
sv_SE: Inställningar för sidfot i temat Hueman.

en: Footer
sv_SE: Sidfot

en: Content settings for the Hueman theme.
sv_SE: Inställningar för innehåll i temat Hueman.

en: Header settings for the Hueman theme.
sv_SE: Inställningar för sidhuvud i temat Hueman.

en: Header
sv_SE: Sidhuvud

en: General settings for the Hueman theme : design, comments, mobile, ...
sv_SE: Generella inställningar för temat Hueman: design, kommentarer, mobil, ...

en: Footer credit text
sv_SE: Erkännande i sidfot

en: Replace the footer copyright text
sv_SE: Ersätt copyright-texten i sidfoten

en: Upload your custom logo image
sv_SE: Ladda upp din egen bildlogotyp

en: Recommended number of columns : 3
sv_SE: Rekommenderat antal kolumner: 3

en: Select columns to enable footer widgets
sv_SE: Välj antal kolumner för att aktivera widgets

en: Control how the sidebar content is displayed on smartphone mobile devices (320px). Note : on smartphones the sidebars are displayed below the content.
sv_SE: Styr hur sidofält visas för mobila enheter (320px). Notera: på mobiltelefoner visas sidopaneler under det generella innehållet.

en: Hide both sidebars
sv_SE: Dölja båda sidopaneler

en: Hide secondary sidebar
sv_SE: Dölj sekundär sidopanel

en: Hide primary sidebar
sv_SE: Dölj primärt sidofält

en: Display both sidebars
sv_SE: Visa båda sidofälten

en: Mobile Sidebar Content
sv_SE: Innehåll för sidofält i mobil

en: Display boxes at the top of the sidebars
sv_SE: Visa boxar överst i sidofälten

en: Sidebar Top Boxes
sv_SE: Övre boxar, sidofält

en: Display comment count on thumbnails
sv_SE: Visa antal kommentarer i miniatyrbild

en: Thumbnail Comment Count
sv_SE: Antal kommentarer i miniatyrbild

en: Display featured image placeholders if no featured image is set
sv_SE: Visa platshållare för utvalda bilder om ingen bild är angiven som utvald

en: Thumbnail Placeholder
sv_SE: Platshållare för miniatyr

en: Display links to the next and previous article
sv_SE: Visa länkar för nästa och föregående inlägg

en: Below content
sv_SE: Under innehåll

en: Display randomized related articles below the post
sv_SE: Visa slumpvalda relaterade artiklar under enskilda inlägg

en: Related by tags
sv_SE: Relaterat efter taggar

en: Related by categories
sv_SE: Relaterat efter kategorier

en: Disable
sv_SE: Deaktivera

en: Single - Related Posts
sv_SE: Enskilda inlägg - Relaterade inlägg

en: Display post author description, if it exists
sv_SE: Visa inläggsförfattarens beskrivning, om tillgänglig

en: Single - Author Bio
sv_SE: Enskilda inlägg - Författarinformation

en: If this box is checked, your featured posts will be displayed both in the featured slider and in the post list below. Usually not recommended because a given post might appear two times on the same page.
sv_SE: Om den här rutan är markerad visas dina utvalda inlägg både i slidern och i inläggslistan nedan. Rekommenderas vanligtvis inte eftersom ett visst inlägg kan visas två gånger på samma sida.

en: Display the featured posts also in the list of posts
sv_SE: Visa även utvalda inlägg i inläggslistningen

en: Speed of the automatic slideshow animation
sv_SE: Hastighet för animation av den automatiska slidern

en: Featured Slideshow Speed
sv_SE: Hastighet för slider

en: Enables the automatic animation of the featured posts carousel.
sv_SE: Aktiverar den automatiska animeringen av karusellen för utvalda inlägg.

en: Animate your featured posts with a slideshow
sv_SE: Animera dina utvalda inlägg som en slider

en: Max number of featured posts to display. <br /><i>Set to 1 and it will show it without any slider script</i><br /><i>Set it to 0 to disable</i>
sv_SE: Max antal utvalda inlägg att visa.<br /><i>Om satt till 1 så kommer inget bildspelsskript laddas</i><br /><i>Ange 0 för att inaktivera</i>

en: Featured Post Count
sv_SE: Antal utvalda inlägg

en: Check this box to display a selection of posts with a slideshow, on top of your blog.
sv_SE: Markera detta alternativ för att visa utvalda inlägg som en slider överst i din blogg.

en: Feature posts on top of your blog
sv_SE: Utvalda inlägg högst upp i din blogg

en: Featured posts
sv_SE: Utvalda inlägg

en: While the default blog design is a grid of posts, you can check this option and display one post per row, whith the thumbnail beside the text.
sv_SE: Medan standardupplägget för bloggen är ett rutnät med inlägg så kan du markera detta alternativ för att visa ett inlägg per rad med miniatyren bredvid texten.

en: Display your blog posts as a standard list.
sv_SE: Visa dina blogginlägg som en vanlig lista.

en: Excerpt Length
sv_SE: Längd på utdrag

en: Blog Sub-Heading
sv_SE: Sekundär rubrik för blogg

en: Blog
sv_SE: Blogg

en: Blog Heading
sv_SE: Bloggrubrik

en: Display a custom heading for your blog.
sv_SE: Visa en anpassad rubrik för din blogg.

en: [ <strong>is_page</strong> ] Default page layout - If a page has a set layout, it will override this.
sv_SE: [ <strong>is_page</strong> ] Standardlayout för sidor - om en sida har en specifik layout så används inte detta.

en: Default Page
sv_SE: Förvald sida

en: [ <strong>is_404</strong> ] Error 404 page layout
sv_SE: [ <strong>is_404</strong> ] Layout för 404-felsida

en: Error 404
sv_SE: 404-fel

en: [ <strong>is_search</strong> ] Search page layout
sv_SE: [ <strong>is_search</strong> ] Layout för söksida

en: Search
sv_SE: Sök

en: [ <strong>is_category</strong> ] Category archive layout
sv_SE: [ <strong>is_category</strong> ] Layout för kategoriarkiv

en: Archive - Category
sv_SE: Akriv - kategori

en: [ <strong>is_archive</strong> ] Category, date, tag and author archive layout
sv_SE: [ <strong>is_archive</strong> ] Arkivlayout för kategorier, datum, taggar och författare

en: Archive
sv_SE: Arkiv

en: [ <strong>is_single</strong> ] Single post layout - If a post has a set layout, it will override this.
sv_SE: [ <strong>is_single</strong> ] Layout för enskilda inlägg - om ett inlägg har en specifik layout angiven så kommer inte detta användas.

en: Single
sv_SE: Enskilda inlägg

en: [ <strong>is_home</strong> ] Posts homepage layout
sv_SE: [ <strong>is_home</strong> ] Layout för inläggsstartsida

en: Home
sv_SE: Hem

en: Other layouts will override this option if they are set
sv_SE: Andra layouter kommer att åsidosätta det här alternativet om de är angivna

en: Header widget area, perfect to insert advertisements. Note : this feature is not available when a header image is being displayed.
sv_SE: Widgetfält för sidhuvud. Perfekt att använda för reklambanners. Notera: denna funktion är inte tillgänglig när en sidhuvudsbild används.

en: Display a widget in your header
sv_SE: Visa en widget i ditt sidhuvud

en: Upload a header image (supported formats : .jpg, .png, .gif, svg, svgz). This will disable header title/logo, site description, header ads widget
sv_SE: Ladda upp en bild för sidhuvud (format som stöds: .jpg, .png, .gif, svg, svgz). Detta kommer att inaktivera logotyp/webbplatstitel, webbplatsberskrivning och reklamwidget för sidhuvd

en: Header Image
sv_SE: Sidhuvudsbild

en: The description that appears next to your logo
sv_SE: Den beskrivning som visas bredvid din logotyp

en: Display your site's description (tagline)
sv_SE: Visa webbplatsens beskrivning (slogan)

en: Header Logo Image Max-height
sv_SE: Maxhöjd för logotyp i sidhuvud

en: Upload your custom logo image. Supported formats : .jpg, .png, .gif, svg, svgz
sv_SE: Ladda upp en egen bildlogotyp. Format som stöds: .jpg, .png, .gif, svg, svgz

en: Custom Header Logo
sv_SE: Anpassad logotyp för sidhuvud

en: Create and organize your social links
sv_SE: Skapa och organisera dina sociala länkar

en: Hueman is a mobile friendly WordPress theme out of the box. This means that it will adapt and render nicely on any devices : desktops, laptops, tablets, smartphones. <br/>If you uncheck this box, this adaptive (or reponsive) behaviour will not be working anymore. In most of the cases, you won't need to disable this option, and it is not recommended.
sv_SE: Hueman är ett mobilvänligt WordPress-tema. Det innebär att det kommer att anpassa sig och visas snyggt på alla enheter: stationära datorer, bärbara datorer, surfplattor, mobiltelefoner. <br/>Om du avmarkerar det här alternativet så kommer inte det responsiva beteendet fungera. I de flesta fall behöver du inte inaktivera det här alternativet, och det rekommenderas inte.

en: Enable the Mobile Friendly (or Responsive) layout
sv_SE: Aktivera mobilvänlig (eller responsiv) layout

en: Comments on pages
sv_SE: Kommentarer på sidor

en: Pages Comments
sv_SE: Kommentarer till sidor

en: Comments on posts
sv_SE: Kommentarer till inlägg

en: Posts Comments
sv_SE: Kommentarer till inlägg

en: Set the website background color
sv_SE: Ange webbplatsens bakgrundsfärg

en: Body Background
sv_SE: Primär bakgrund

en: Give your thumbnails and layout images rounded corners
sv_SE: Ge din miniatyrer och bilder i layout rundade hörn

en: Image Border Radius
sv_SE: Rundade hörn för bilder

en: Header Menu Background
sv_SE: Bakgrund för meny i sidhuvud

en: Header Background
sv_SE: Bakgrund för sidhuvud

en: Topbar Background
sv_SE: Bakgrund för toppanel

en: Secondary Color
sv_SE: Sekundär färg

en: Primary Color
sv_SE: Primär färg

en: Change left and right sidebars padding
sv_SE: Ändra mellanrum till höger och vänster för dina sidopaneler

en: 20px padding for widgets
sv_SE: 20px mellanrum för widgets

en: 30px padding for widgets
sv_SE: 30px mellanrum för widgets

en: Sidebar Width
sv_SE: Bredd för sidopanel

en: Max-width of the container. If you use 2 sidebars, your container should be at least 1200px.<br /><i>Note: For 720px content (default) use <strong>1380px</strong> for 2 sidebars and <strong>1120px</strong> for 1 sidebar. If you use a combination of both, try something inbetween.</i>
sv_SE: Maximal bredd för innehåll. Om du använder två sidofält bör din bredd vara satt till minst 1200px.<br /><i>Notera: För huvudinnehåll i 720px (standard), använd <strong>1380px</strong> för 2 sidofält och <strong>1120px</strong> för 1 sidofält. Om du använder en kombination av båda, försök med något mitt i mellan.</i>

en: Website Max-width
sv_SE: Webbplatsens maximala bredd

en: Select a font for your website
sv_SE: Välj ett typsnitt för din webbplats

en: Font
sv_SE: Typsnitt

en: Use a boxed layout
sv_SE: Använd en inramad layout

en: Boxed Layout
sv_SE: Inramad layout

en: FAVICON
sv_SE: FAVORITIKON

en: Favicon Upload (supported formats : .ico, .png, .gif)
sv_SE: Ladda upp favoritikon (format som stöds: .ico, .png, .gif)

en: Check this option to open the link in a another tab of the browser.
sv_SE: Markera detta val för att öppna länken i en ny flik i webbläsaren.

en: Link target
sv_SE: Länkmål

en: Set a unique color for your icon.
sv_SE: Ange en unik färg för din ikon.

en: Icon color
sv_SE: Ikonfärg

en: This is the text displayed on mouse over.
sv_SE: Detta är texten som visas vid muspekaraktivitet.

en: Social link
sv_SE: Social länk

en: Social icon
sv_SE: Social ikon

en: Pick the context(s) where this widget area will be displayed.
sv_SE: Välj det eller de sammanhang där det här widgetfältet ska visas.

en: Personalizing the name of the widget zone will help you identify it.
sv_SE: Att anpassa namnet på widgetzonen hjälper dig att identifiera det.

en: Enter a name
sv_SE: Ange ett namn

en: Pick the contexts where this widget area will be displayed.
sv_SE: Välj det eller de sammanhang där det här widgetfältet ska visas.

en: Context(s)
sv_SE: Kontext(er)

en: Select the pre-defined location(s) in which you will embed this widget zone.
sv_SE: Välj den fördefinierade platsen / platserna där du vill bädda in den här widgetzonen.

en: Location(s)
sv_SE: Plats(er)

en: unique id
sv_SE: unikt id

en: Are you sure you want to remove : <strong>{{ data.title }} ?</strong>
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort: <strong>{{ data.title }} ?</strong>

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Background Image
sv_SE: Bild för bakgrund

en: Background size
sv_SE: Bakgrundsstorlek

en: Background position
sv_SE: Position för bakgrund

en: Background attachment
sv_SE: Bakgrundsfixering

en: Repeat
sv_SE: Upprepning

en: Color
sv_SE: Textfärg

en: Press return or enter to open this section
sv_SE: Tryck enter för att öppna denna sektion

en: close
sv_SE: stäng

en: I already know what's new thanks !
sv_SE: Jag vet redan vad som är nytt, tack!

en: Read the latest release notes
sv_SE: Läs de senaste utgivningsnoteringarna

en: We'd like to introduce the new features we've been working on.
sv_SE: Vi vill gärna introducera de nya funktionerna vi har arbetat med.

en: Good, you've just upgraded to
sv_SE: Bra, du har just uppdaterat till

en: To copy the system infos, click below then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
sv_SE: För att kopiera systeminfo, klicka nedan och tryck sedan Ctrl + C (PC) eller Cmd + C (Mac).

en: Please include the following informations when posting support requests
sv_SE: Inkludera följande information när du skickar supportärenden

en: System Informations
sv_SE: Systeminformation

en: Get help in the free support forum
sv_SE: Få hjälp i det kostnadsfria supportforumet

en: Read the documentation
sv_SE: Läs dokumentationen

en: The best way to start is to read the %s.
sv_SE: Det bästa sättet att komma igång på är att läsa %s.

en: Go to Dashboard
sv_SE: Gå till adminpanelen

en: Go to Dashboard &rarr; Home
sv_SE: Gå till Adminpanel &rarr; Hem

en: You are using a child theme of Hueman %1$s : always check the %2$s after upgrading to see if a function or a template has been deprecated.
sv_SE: Du använder ett barntema för Hueman %1$s: kontrollera alltid %2$s efter uppdatering för att se om en funktion eller en mall har fasats ut.

en: demo website
sv_SE: demo-webbplatsen

en: getting started guide
sv_SE: startguiden

en: The best way to start with %s is to read the %s and visit the %s.
sv_SE: Det bästa sättet att komma igång med %s är att läsa %s och besöka %s.

en: read the latest release notes
sv_SE: läs senaste utgivningsnoteringarna

en: For more informations about this new version of the theme, %s or check the changelog below
sv_SE: För mer information om denna nya version av temat, %s eller se ändringsloggen nedan

en: %s %s has more features, is safer and more stable than ever to help you designing an awesome webdesign.
sv_SE: %s %s har fler funktioner, är säkrare och mer stabilt än någonsin för att hjälpa dig utforma en fantastisk webbdesign.

en: About Hueman
sv_SE: Om Hueman

en: All your previous options have been kept and are available in the customizer options panel.
sv_SE: Alla dina tidigare val är sparade och finns tillgängliga som inställningar i anpassaren.

en: customizer
sv_SE: anpassaren

en: more informations here
sv_SE: mer informationer här

en: <h2>As per the WordPress themes guidelines (%1$s), all the Hueman theme options have been moved to the %2$s.</h2>
sv_SE: <h2> Enligt riktlinjerna för teman till WordPress (%1$s) har alla temainställningar för Hueman flyttats till %2$s.</h2>

en: Your favicon is currently handled with an old method and will not be properly displayed on all devices. You might consider to re-upload your favicon with the new control below.
sv_SE: Din bokmärkesikon hanteras för närvarande med en gammal metod och kommer inte att visas korrekt på alla enheter. Du bör överväga att lägga upp din bokmärkesikon med den nya metoden nedan.

en: Dynamic Sidebars and Widgets
sv_SE: Dynamiska sidofält och widgets

en: Create and manage widget zones
sv_SE: Skapa och hantera widgetzoner

en: Create And Manage Widget Areas
sv_SE: Skapa och hantera widgetfält

en: You must save changes for the new areas to appear below. <br /><i>Warning: Make sure each area has a unique ID.</i>
sv_SE: Du måste spara ändringarna för att dom nya fälten ska visas nedan. <br /><i>Varning: Se till att varje fält har ett unikt ID.</i>

en: Create And Order Widget Areas
sv_SE: Skapa och ordna widgetfält

en: SITE ICON
sv_SE: WEBBPLATSIKON

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
sv_SE: Uppdaterar tillägget %1$s (%2$d/%3$d)

en: No plugins are available to be activated at this time.
sv_SE: Inga tillägg finns tillgängliga för aktivering just nu.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
sv_SE: Inga tillägg valdes för aktivering. Inga åtgärder vidtogs.

en: No plugins are available to be updated at this time.
sv_SE: Det finns inga tillgängliga uppdateringar för tillägg just nu.

en: No plugins are available to be installed at this time.
sv_SE: Det finns inga tillägg att installera just nu.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
sv_SE: Inga tillägg valdes för uppdatering. Inga åtgärder vidtogs.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
sv_SE: Inga tillägg valdes för installation. Inga åtgärder vidtogs.

en: Updated
sv_SE: Uppdaterat

en: Upgrade message from the plugin author:
sv_SE: Uppgraderingsmeddelande från tilläggets skapare:

en: Available version:
sv_SE: Tillgänglig version:

en: Minimum required version:
sv_SE: Lägsta version som krävs:

en: Installed version:
sv_SE: Installerad version:

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
sv_SE: okänt

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Att aktivera <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Att aktivera <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Uppdatering tillgänglig <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Uppdateringar tillgängliga <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Att installera <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Att installera <span class="count">(%s)</span>

[ctx: plugins]
note: translators: 1: number of plugins.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Alla <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Alla <span class="count">(%s)</span>

en: Update recommended
sv_SE: Uppdatering rekommenderad

en: Requires Update
sv_SE: Obligatoriskt uppdatering

en: Required Update not Available
sv_SE: Obligatorisk uppdatering ej tillgänglig

en: Active
sv_SE: Aktiverad

en: External Source
sv_SE: Extern källa

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
sv_SE: och

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
sv_SE: Tilläggets paket består av flera filer, men filerna är ej paketerade i en mapp.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
sv_SE: Vänligen kontakta tilläggsskaparen och be dem att paketera deras tillägg enligt WordPress riktlinjer.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
sv_SE: Paketet med fjärrtillägget innehåller inte en mapp med önskad permalänk och att döpa om fungerade inte.

en: Update Required
sv_SE: Uppdatering krävs

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
sv_SE: Detta tillägg behöver uppdateras för att vara kompatibelt med ditt tema.

en: Please contact the administrator of this site for help.
sv_SE: Vänligen kontakta den här webbplatsens administratör för hjälp.

note: translators: 1: plugin name.
en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
sv_SE: Tillägget inte aktiverat. En senare version av %s behövs för detta tema. Uppdatera tillägget.

note: translators: 1: plugin name.
en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
sv_SE: Ingen åtgärd vidtagen. Tillägget %1$s var redan aktivt.

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
sv_SE[0]: Börja uppdatera tillägg
sv_SE[1]: Börja uppdatera tillägg

en: Something went wrong with the plugin API.
sv_SE: Något gick fel med tilläggs-API't.

note: Template Name of the plugin/theme
en: Child Menu
sv_SE: Undermeny

en: Tags:
sv_SE: Etiketter:

en: Pages:
sv_SE: Sidor:

en: by
sv_SE: av

en: Follow:
sv_SE: Följ:

en: More
sv_SE: Mer

en: Expand Sidebar
sv_SE: Expandera sidofält

en: To search type and hit enter
sv_SE: Skriv och tryck enter för att söka

en: Please try another search:
sv_SE: Försök med en annan sökning:

en: For the term
sv_SE: För termen

en: No Sidebars
sv_SE: Inga sidopaneler

en: Choose Sidebar
sv_SE: Välj sidopanel

en: Add New
sv_SE: Lägg till ny

en: Add Media
sv_SE: Lägg till media

en: Default
sv_SE: Standard

en: default:
sv_SE: standard:

en: Title
sv_SE: Titel

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Name
sv_SE: Namn

en: Right Sidebar
sv_SE: Sidopanel till höger

en: Left Sidebar
sv_SE: Sidopanel till vänster

en: Featured pages
sv_SE: Utvalda bilder

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Remove Media
sv_SE: Ta bort media

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Upload
sv_SE: Ladda upp

en: Yes
sv_SE: Ja

en: No
sv_SE: Nej

en: and
sv_SE: och

en: You may also like...
sv_SE: Du gillar kanske också...

en: Previous story
sv_SE: Föregående artikel

en: Next story
sv_SE: Nästa artikel

en: Yearly Archive:
sv_SE: Årsarkiv:

en: Monthly Archive:
sv_SE: Månadsarkiv:

en: Daily Archive:
sv_SE: Dagsarkiv:

en: Tagged:
sv_SE: Taggat:

en: Category:
sv_SE: Kategori:

en: Author:
sv_SE: Författare:

en: Page not found!
sv_SE: Sidan kunde inte hittas!

en: Error 404.
sv_SE: 404-fel.

en: Search results
sv_SE: Sökresultat

en: Search result
sv_SE: Sökresultat

en: says:
sv_SE: säger:

en: Tags
sv_SE: Taggar

en: Recent Comments
sv_SE: Senaste kommentarer

en: Popular Posts
sv_SE: Populära inlägg

en: Recent Posts
sv_SE: Senaste inläggen

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
sv_SE: Installerar tillägg %1$s (%2$d/%3$d)

en: All installations have been completed.
sv_SE: Alla installationer är klara.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed successfully.
sv_SE: %1$s installerades.

note: translators: 1: plugin name.
en: The installation of %1$s failed.
sv_SE: Installationen av %1$s misslyckades.

note: translators: 1: plugin name, 2: error message.
en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
sv_SE: Ett fel uppstod vid installation av %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
sv_SE: Installationsprocessen starar. Denna process kan ta en stund på vissa servrar.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
sv_SE: Installerar och aktiverar tillägg %1$s (%2$d/%3$d)

en: All installations and activations have been completed.
sv_SE: Alla installationer och aktiveringar är klara.

en: Hide Details
sv_SE: Göm detaljer

en: Show Details
sv_SE: Visa detaljer

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed and activated successfully.
sv_SE: %1$s installerad och aktiverad framgångsrikt.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
sv_SE: Installations- och aktiveringsprocessen startas. Denna process kan ta en stund på vissa servrar.

en: Plugin activation failed.
sv_SE: Aktivering av plugin misslyckades.

en: Type
sv_SE: Typ

en: Source
sv_SE: Källa

en: Plugin
sv_SE: Tillägg

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: Install
sv_SE: Installera

en: Installed But Not Activated
sv_SE: Installerat men inte aktivt

en: Not Installed
sv_SE: Ej installerad

en: Recommended
sv_SE: Rekommenderat

en: Required
sv_SE: Obligatoriskt

en: WordPress Repository
sv_SE: WordPress förråd

en: Pre-Packaged
sv_SE: För-Paketerad

en: Return to the Dashboard
sv_SE: Återvänd till dashboarden

en: Dismiss this notice
sv_SE: Avfärda noteringen

en: All plugins installed and activated successfully. %s
sv_SE: Alla tillägg har installerats och aktiverats. %s

en: The following plugin was activated successfully:
sv_SE: Följande tillägg aktiverades:

en: Plugin activated successfully.
sv_SE: Tillägg aktiverat.

en: Return to Required Plugins Installer
sv_SE: Gå tillbaka till nödvändiga plugin installeraren

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
sv_SE[0]: Börja aktivera plugins
sv_SE[1]: Börja aktivera plugins

note: translators: 1: plugin name(s).
en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
sv_SE[0]: Börja installera plugin
sv_SE[1]: Börja installera plugins

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
sv_SE[0]: Tyvärr har du inte rättigheter att uppdatera %s plugin. Kontakta administratören av denna sida för att få hjälp att installera denna plugin.
sv_SE[1]: Tyvärr har du inte rättigheter att uppdatera %s plugins. Kontakta administratören av denna sida för att få hjälp att installera dessa plugins.

en: The Hueman Addons plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with the Hueman theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
sv_SE[0]: Följande tillägg behöver uppdateras till senaste version för att garantera maximal kompatibilitet med Hueman-temat: %1$s.
sv_SE[1]: Följande tillägg behöver uppdateras till senaste version för att garantera maximal kompabilitet med Hueman-temat: %1$s.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
sv_SE[0]: Tyvärr har du inte rättigheter att installera %s plugin. Kontakta adminstratören av denna sida för att få hjälp att installera denna plugin.
sv_SE[1]: Tyvärr har du inte rättigheter att installera %s plugins. Kontakta adminstratören av denna sida för att få hjälp att installera dessa plugins.

en: The Hueman Addons required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
sv_SE[0]: Följande obligatoriska tillägg är för närvarande inaktivt: %1$s.
sv_SE[1]: Följande obligatoriska tillägg är för närvarande inaktivta: %1$s.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
sv_SE[0]: Tyvärr har du inte rättigheter att installera %s plugin. Kontakta administratören av denna sida för att få hjälp att installera denna plugin.
sv_SE[1]: Tyvärr har du inte rättigheter att installera %s plugins. Kontakta adminstratören av denna sida för att få hjälp att installera dessa plugins.

en: The Hueman theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
sv_SE[0]: Hueman temat kräver följande tillägg: %1$s.
sv_SE[1]: Hueman temat kräver följande tillägg: %1$s.

note: translators: %s: plugin name.
en: Installing Plugin: %s
sv_SE: Installerar tillägg: %s

en: Install Plugins
sv_SE: Installera tillägg

en: Install Required Plugins
sv_SE: Installera obligatoriska tillägg

en: Powered by
sv_SE: Drivs med

en: All Rights Reserved.
sv_SE: Alla rättigheter reserverade.

en: Pingbacks
sv_SE: Inkommande länkar

en: Comments
sv_SE: Kommentarer

en: % Responses
sv_SE: % svar

en: 1 Response
sv_SE: 1 svar

en: No Responses
sv_SE: Inga svar

en: The page you are trying to reach does not exist, or has been moved. Please use the menus or the search box to find what you are looking for.
sv_SE: Sidan du söker kunde inte hittas. Den har antingen flyttats eller blivit borttagen. Var vänlig använd menyn eller sökfältet för att hitta vad du letar efter.
